Definicja spiritual bypassing – czym jest i jak go uniknąć 

Definicja spiritual bypassing – czym jest i jak go uniknąć 

W Twoim życiu wydarzyło się coś nieprzyjemnego – zerwanie, strata pracy, obgadywanie, oszustwo. Czujesz złość, smutek, żal, wstyd. Jesteś na drodze duchowej i słyszysz “bądź wdzięczna/y”, “tylko miłość i dobro”, “wyzbądź się tych niskowibracyjnych emocji”. I może zaczynasz tak robić, uśmiechasz się, zagryzasz zęby, powstrzymujesz łzy. Może Twój głos staje się coraz bardziej napięty, albo coraz gorzej sypiasz, może nawet coraz mniej czujesz, ale mantrujesz codziennie do lustra “jestem miłością”. 

Tak oczywiście, że jesteś miłością, tylko, aby poczuć miłość potrzebujesz jeszcze poczuć inne emocje, które w Tobie są. I może siedzi właśnie złość, smutek, żal. Z aktualnych wydarzeń, albo z tych z dzieciństwa. I jeśli unikasz odczuwania tego, co w Tobie jest żywe… to jest właśnie zjawisko “spiritual bypassing”, które może utrudniać Ci autentyczną transformację.

W tym artykule rzucę światło na koncepcję spiritual bypassing, podam przykłady z życia i podzielę się praktycznymi strategiami jego przezwyciężenia. Poprzez zrozumienie czym jest spiritual bypassing, możesz bardziej holistyczne podejść do swojej duchowej podróży, wspierając samoświadomość i emocjonalne uzdrowienie.

Spiritual bypassing – czym jest, przykłady i jak uniknąć

Spis treści

Definicja spiritual bypassing

Spiritual bypassing odnosi się do tendencji do wykorzystywania duchowych wierzeń i praktyk jako sposobu na uniknięcie konfrontacji z trudnymi emocjami lub nierozwiązanymi wyzwaniami. Zamiast bezpośrednio stawić czoła i dotknąć tych kwestii, można szukać schronienia w duchowych ideologiach, wierząc, że takie praktyki mogą przekroczyć lub złagodzić wewnętrzne zamieszanie. Takie unikanie często prowadzi do powierzchownego poczucia wzrostu, maskując głębsze rany emocjonalne i utrudniając rozwój osobisty. 

Przykład: słyszysz jak koleżanka w pracy Cię obgaduje. Czujesz złość, jednak zamiast tego mówisz sobie, że przecież wszyscy jesteśmy miłością i jej wybaczasz. Stłumiłaś/eś swoje uczucia. Siła swojego umysłu zamknąłeś/eś emocje w tym przypadku złości, która była i chciała zostać wyrażona. Ta emocja (jak każda) niosła w sobie informację, która chciała zostać Ci przekazana (może o przekroczeniu granic, może odezwała się rana z dzieciństwa, a może chciała zmotywować do wyrażenia siebie). 
Więcej o tłumieniu emocji dowiesz się z filmiku na YouTubie “Jak odblokować zamrożone emocje”.
Opowiadam w nim o videopraktyce, łączenia się z tłumionymi emocjami w której prowadzę krok po kroku do tego jak połączyć się z emocjami. Znajdziesz ją tutaj: kontakt z emocjami.

Historyczne ujęcie

Termin „spiritual bypassing” został po raz pierwszy wprowadzony przez psychologa i autora Johna Welwooda na początku lat 1980. Użył tego terminu, aby opisać zjawisko, które zaobserwował, w którym jednostki wykorzystywały duchowe wierzenia i praktyki, aby uniknąć radzenia sobie z nierozwiązanymi kwestiami psychologicznymi lub bólem emocjonalnym. Welwood zbadał tę koncepcję dalej w swojej książce „Toward a Psychology of Awakening” (niestety nie została przetłumaczona nigdy na język polski), opublikowanej w 1983 roku, gdzie zagłębił się w sposoby, w jakie praktyka duchowa może być czasami wykorzystywana jako mechanizm obronny, aby ominąć głębszą pracę psychologiczną. 

Przykłady spiritual bypassing 

Przykładów spiritual bypassing jest tak wiele, jak wiele jest osób na świecie. Każdy z nas może znaleźć swój własny sposób na ominięcie, tego co niewygodne. Jesteśmy przecież kreatywni 🙂 Podaję kilka przykładów, lecz Ty będziesz wiedział/a najlepiej w jakich momentach tłumisz, omijasz, unikasz danych kwestii. W momencie kiedy Ty sam/a się przed sobą się przyznajesz wtedy możesz zacząć drogę ku autentyczności. 

  1. Zaprzeczanie emocjom: osoba, która doświadcza głębokiego smutku lub gniewu może odrzucić te uczucia jako „negatywne” lub „nieduchowe”, “niskowibracyjne” decydując się na ich stłumienie, zamiast uznać je i przetworzyć w sposób autentyczny. W książce “Oświecenie serca” Jack Kornfield prowadzi wywiady z guru, mnichami, zakonnicami, osobami, które całe życie kroczą drogą ku oświeceniu. Pięknie przedstawia jak są oni ludźmi i spotykają się ze wzlotami i upadkami.
  2. Nadmierny nacisk na pozytywność: osoby mogą przyjmować zbyt optymistyczną perspektywę, odmawiając uznania istnienia bólu lub cierpienia w ich życiu i odrzucając wszelkie wyzwania jako zwykłe iluzje.
  3. Postawa osądzająca: niektóre osoby mogą rozwinąć poczucie duchowej wyższości, patrząc z góry na innych, którzy zmagają się z trudnościami i przypisując ich trudności brakowi duchowego oświecenia, lub za małego starania się.
  4. Eskapizm: zamiast konfrontować się z rzeczywistością (która może nie być wygodna, czy przyjemna), osoby mogą zanurzyć się w duchowych praktykach lub doświadczeniach, aby uniknąć niewygodnych prawd lub znieczulić się na emocjonalny ból.

Jeśli widzisz u siebie, któryś z tych przykładów… pamiętaj, że duża część z nas robi w jakimś momencie życia pewnego rodzaju spiritual bypassing. Czasem emocje wydają się “zbyt duże” czy “intensywne”; można nie czuć wsparcia od innych; lub dzieją się jeszcze inne wydarzenia. To, że stłumiłeś/aś emocje może oznaczać, że w tamtym momencie nie miałeś/aś narzędzi, zasobów, aby te emocje w pełni wyrazić, poczuć. Z pełną miłością do siebie i swojej drogi, możesz przyjrzeć się temu co pojawiało się w Tobie w przeszłości i poczuć to co wyparte, w swoim tempie i z pełnymi zasobami. 

A czym są zasoby? 

Są to wewnętrzne i zewnętrzne narzędzia, które pozwalają Ci czuć się obecną/ym w danej chwili. Zasoby przywracają poczucie bezpieczeństwa , wewnętrzny spokój i możliwość wyboru tego, co się czuje lub robi. Dzięki zasobom masz większą zdolność do zwrócenia się w stronę bólu, niewygodnych emocji bez poczucia przytłoczenia. 

Jak spiritual bypassing wpływa na samopoczucie psychiczne i emocjonalne

Spiritual bypassing może mieć szkodliwy wpływ na samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Omijając autentyczne doświadczenia emocjonalne, osoby odmawiają sobie możliwości prawdziwego rozwoju i uzdrowienia. Tłumione emocje mogą przejawiać się w różnych formach, takich jak lęk, depresja, a nawet dolegliwości fizyczne, ostatecznie prowadząc do poczucia odłączenia od siebie i innych.

Pomimo, że siłą umysłu możemy stłumić daną emocję, to jej zablokowana energia zostaje w ciele.  W książce “Kiedy ciało mówi nie” autor i lekarz, Gabor Mate, dzieli się swoimi wieloletnimi obserwacjami osób, które tłumiły swoje emocje. W bardzo precyzyjny sposób jest w stanie wskazać jak dana emocja, np. u kobiet, które jako dzieci nie wyrażały złości do swoich matek, mogły przełożyć się na zwiększone ryzyko nowotworu piersi. Gabor wspomina również o ważnym czynniku, który odgrywa w takich przypadkach znaczenie- epigenetyka. 

Bardzo polecam Ci podcast o m.in tłumieniu emocji Gabora z Timem Ferrisem “The Myth of normal, Metabolizing Anger, Processing Trauma, and Finding the Still Voice Within”

Jak możesz uniknąć spiritual bypassing

1. Pielęgnuj samoświadomość poprzez mindfulness:

wieczorem daj sobie chwilę na zastanowienie się nad wydarzeniami danego dnia. Obserwuj swoje myśli, emocje i zachowania… czy widzisz wzorce unikania lub zaprzeczania? Czy była sytuacja, moment, gdzie poczułeś/aś jakąś emocję, lecz jej w pełni nie wyraziłaś/eś? Jeśli masz taką możliwość możesz w tej chwili połączyć się z tą emocją, a jeśli nie to sama realizacja tych emocji może być pierwszym krokiem. 

2. Połącz się z wrażliwością:

Pozwól sobie na przeżywanie niewygodnych emocji bez osądzania, uznając, że są one integralną częścią ludzkiego doświadczenia. Możesz to zrobić w zaciszu swojego mieszkania, w naturze gdzie nikt nie widzi. Czasem wystarczy dać sobie przestrzeń 15 czy 30 min po prostu pozwolenia sobie na poczucie. Czasem mogą przydać się użycie narzędzi, np. możesz wypisać na kartce, wszystko co czujesz. Bez cenzurowania, w pełni wyrażając co w Tobie jest. Inną możliwością jest posadzenie na przeciwko siebie poduszki która reprezentuje daną osobę i wyrażenie do niej to co nie zostało powiedziane. Możesz również skorzystać z uderzenia w poduszkę lub innego sposobu, w tym reelsie dzielę się przykładami.

Ważne, abyś się nie osądzał/a, po prostu wyrażaj siebie. To co chce z Ciebie wypłynąć. Sam/a się zdziwisz, że w momencie kiedy puścisz kontrolę co wypłynie 🙂 A uczucie ulgi, kiedy w końcu powiesz, wykrzyczysz, napiszesz to co w Tobie jest, będzie niesamowicie uwalniające.

3. Poszukaj wsparcia:

Zaangażuj się w terapię, doradztwo duchowe lub grupy wsparcia, aby zbadać i rozwiązać podstawowe kwestie emocjonalne w bezpiecznym środowisku. Aktualnie jest dużo możliwości- psychoterapeuci, terapeuci, nurty, metody duchowe. Warto być dla siebie wyrozumiałym w procesie szukania osoby, czy grupy, z która czujesz się bezpiecznie. A kiedy ją znajdziesz… na pewno poczujesz 🙂 Tutaj znajdziesz możliwość współpracy ze mną: link.

4. Przyjmij holistyczne podejście:

Zintegruj praktyki duchowe z psychologicznymi spostrzeżeniami i technikami terapeutycznymi, wspierając zrównoważone i kompleksowe podejście do rozwoju osobistego i uzdrawiania. Nie ma jednej złotej praktyki, która będzie odpowiedzią na wszystko. Poprzez łączenie swoich doświadczeń i patrzenie na nie z perspektywy ptaka możesz zyskać całkowicie nowe podejście. Czasem potrzebny jest czas, aby pewne elementy swojego rozwoju zintegrować. 

Kod emocji, metoda Hawkinsa, a spiritual bypassing 

Może słyszałeś/aś o książce “Kod Emocji” lub całej serii książek Dr. Hawkinsa, które poruszają temat emocji. Napisałam poruszają, bo nie znajdzie się tam opisu wyrażania emocji, w sposób, w jaki opisałam to w artykule. Dla mnie (całkowicie subiektywnie) są one dobrym początkiem na drodze do świadomości swoich emocji. Będąc przez dużą część mojego życia zamrożoną i odciętą od emocji, nie byłam w stanie wykonać np. takiego ćwiczenia jak opisałam powyżej z wyrażaniem emocji. 

Czytając i wykonująć ćwiczenia z “Kodu Emocji” (gdzie codziennie przez miesiąc siedziałam z wahadełkiem i magnezem i uwalniałam po jednej emocji) zaczęłam, w ogóle zdawać sobie sprawę z tego jakie emocje mogę mieć. W jakich momentach w moim życiu one się pojawiły. Dopiero kolejnym etapem, były warsztaty tantryczne i wyrażanie i czucie emocji na głębszych poziomach. To była moja droga – dla Ciebie może być zupełnie inaczej.  

Wdzięczność jako nagroda

Kiedy wyrazisz swoje uczucia, takie jakie one są. Nie uciekając od nich. Witając je z miłością i akceptując otworzy się przed Tobą wspaniała droga wdzięczności. Wdzięczności do samej/ego siebie. Pojawi się klarowność odnośnie sytuacji. Odzyskasz poczucie mocy i sprawczości (nie oznacza to, że będziesz niemiły/a, krzyczał/a na innych itp.). Będziesz z większą wrażliwością podchodzić do siebie, a co również i do innych. 

Podsumowanie

W duchowej podróży, istotne jest, aby z odwagą i wrażliwością podchodzić do wszystkich przejawów siebie. Rozpoznając momenty kiedy korzystasz ze spiritual bypassing w swoim życiu, możesz podjąć głębszą podróż w kierunku autentyczności. Bardzo Ci życzę powodzenia w tej podróży! 

Linki do książek, które podaje są linkami afiliacyjnymi

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Czym jest spiritual bypassing? 

Spiritual bypassing odnosi się do tendencji do wykorzystywania duchowych wierzeń i praktyk jako sposobu na uniknięcie konfrontacji z trudnymi emocjami lub nierozwiązanymi wyzwaniami.

2. Jak mogę uniknąć spiritual bypassing?

M.in. poprzez pielęgnowanie samoświadomości; akceptacją wszystkich emocji, które się w Tobie pojawiają; korzystaniu ze wsparcia terapeutyznego, duchowego.

3. Czy spiritual bypassing wpływa na zdrowie fizyczne?

Tak. Tłumienie emocji może mieć negatywne skutki na zdrowie psychiczne i fizyczne. 

4. Czy spiritual bypassing może blokować rozwój duchowy?

Tak, poprzez unikanie swoich emocji, możesz utrudniać sobie połączenie się ze swoją autentycznością. 

Najnowsze posty: